Sākums Ziņas Notikumi Notikumi
Nov
9. un 11. klases piedalās izglītojošā kampaņā “Es, Tu un Satversme”

Tieslietu ministrija un Izglītības un zinātnes ministrija par godu Satversmes simtgadei 2022. gadā īsteno izglītojošo kampaņu skolēniem visā Latvijā “Es, Tu un Satversme”.

Satversme 1 Satversme

Valsts prezidents Egils Levits: “Šogad mēs atzīmējam Latvijas Republikas pamatlikuma – Satversmes – simtgadi. Tas ir īpašs notikums mums katram. Lai to patiesi novērtētu, mums ir jāizprot šī dokumenta nozīme un ietekme uz mūsu dzīvi. No vienas puses, tas ir dokuments, kas visaugstākajā juridiskajā līmenī nostiprina kārtību valstī. No otras puses, Satversme ietekmē katra cilvēka ikdienas dzīvi un regulē mūsu savstarpējās attiecības, jo tajā ir nostiprināti galvenie noteikumi, kas katram jāievēro, dzīvojot Latvijas valstī, kā arī galvenās tiesības, brīvības un pienākumi. Satversme kā sociāls instruments veido sabiedrību, kādā mēs dzīvojam, definējot vērtības, nacionālo identitāti, mērķus, veicina kultūras attīstību un aizsargā centrālo nacionālas valsts elementu – latviešu valodu.”

Izglītojošās kampaņas ietvaros Satversmes vēstneši – Latvijas juristi – apmeklē Latvijas izglītības iestādes, lai skolēnus iepazīstinātu ar valsts pamatlikumu, tā vērtībām un nozīmi mūsu ikdienā. 2. novembrī kampaņas vēstnesis Artūrs Parfjonovs, zvērināts advokāts, viesojās Jēkabpils Valsts ģimnāzijā. Lekcijā tika atsvaidzinātas un nostiprinātas jau  līdz šim mācību stundās gūtās zināšanas, kā arī gūtas jaunas.  Lektors informēja par pienākumiem un tiesībām, kādas jaunieši iegūst 14, 16, 18 un 21 gada vecumā. Uzsvēra, ka Satversmē iekļautās pamattiesības, kā, piemēram, “vārda brīvība”, nenozīmē runāšanu stundā no vietas…

Tikšanās laikā viesis uzrunāja jauniešus, uzdeva dažādus jautājumus, pārbaudot viņu izpratni par Satversmi. Labākās zināšanas demonstrēja Anete Gogule 9.b, Ēriks Mežāks 9.a  un Jekaterina Zeņina 11.b.

Anete Gogule: “Lekcija par Satversmi veicināja jauniešos lielāku izpratni par Satversmes nodaļām, uzsvēra  tās ietekmi mūsu ikdienā. Manuprāt, lekcija bija noderīga, jo šogad liels akcents mācību stundās tiek likts uz Latvijas Republikas pamatlikumu un dibināšanu, tādēļ pasākumu vērtēju pozitīvi.”

Francis Laizāns: “Man lekcija ļoti patika! Daudz jau par šo tēmu zinu, jo par to māca divos mācību priekšmetos, bet ļoti jauki bija vēl padziļināti apgūt tēmu par mūsu Satversmi un Valsts valdības sistēmu. Tā kā  Satversmei šogad paliek 100 gadi, ir svarīgi to novērtēt, jo citās pasaules valstīs konstitūcijas nemaz nav! Liels paldies arī advokātam Artūram Parfjonovam par interesanti novadīto lekciju!”

d. v. Dace Druveniece